BIOKLIMATICKÉ PERGOLY

Bioklimatické pergoly

Bioklimatické pergoly vytvárajú pohodlné prostredie pre trávenie voľného času, napríklad na terase rodinného domu, čím rozširujú obytnú zónu až do záhrady. Hliníkové pergoly Isotra sú dodávané buď v samonosnom prevedení so 4 stojkami (ARTOSI 4) alebo pridružené k obvodovej stene domu (ARTOSI 2) s 2 nohami. Rovná obvodová konštrukcia pergoly (bez sklonu) je podopretá hliníkovými stojkami s prierezom 110 x 110 mm. Bočné strany je možné vybaviť ďalšími prvkami tieniacej techniky, napr. screenové rolety.

Bioklimatické pergoly je možné vybaviť LED osvetlením integrovaným po vnútornom obvode pergoly. Pre plne automatizované ovládanie je možné pergolu integrovať do akéhokoľvek inteligentného riadiaceho systému. Pergoly ARTOSI v sebe kombinujú inovatívny dizajn s vysokou stabilitou konštrukcie spĺňajúce prísne statické skúšky rovnomerného zaťaženia lamiel v zatvorenom stave o hmotnosti až 140 kg na meter štvorcový.

Rozsah náklonu lamiel
0° - 2000 °
Zaťaženie na meter štvorcový
kg

Bioklimatická pergola ARTOSI

Bioklimatecká pergola ARTOSI je vyrábaná v dvoch vyhotovenia. Zatiaľ čo pergola ARTOSI 2 je samonosná pergola s 2 základovými nohami a kotviacim profilom do steny domu, ARTOSI 4 je plne samonosná bioklimatická pergola so štyrmi základnými stojkami. Obe verzie je možné spriahnuť do modulárnym systémom vedľa seba alebo za sebou.

bioklimatická pergola s LED osvetlením
Pergola ARTOSI 2
Max. šírka (mm)
2000
Max. dĺžka (mm)
2000
Max. výška (mm)
Max. plocha (m2)

Celková výška pergoly s otvorenými lamelami o 90° je o 250 mm vyššia ako je objednávaná čistá podchodzia výška. Bioklimatická pergola dlhšie ako 6 120 mm má 2 dodatočnú podpernú stojku.

Realizácie bioklimatických pergol

Funkcie bioklimatickej pergoly

Základnými funkciami bioklimatickej pergoly je ochrana pred slnkom a dažďom. Zároveň, vďaka natáčaniu lamiel je možné terasu prirodzene vetrať, čím sa zabraňuje vzniku skleníkového efektu. Vďaka tomu bude možné využívať terasu takmer v každom ročnom období.

Funkcie pergoly - Ochrana proti slnku

Chráni pred slnkom

Vetranie pomocou natáčania pergoly

Chráni a vetrá

Funkcie pergoly - Ochrana proti dažďu

Chráni pred dažďom

Hliníkové pergoly a ich orientácia

Pri výbere bioklimatickej pergoly je dôležité dôkladné zváženie jej orientácie, čo má vplyv na množstvo prepusteného slnečného žiarenia. Odporúčaná orientácia pergoly je taká aby bolo možné využiť plného rozsahu tienenia / zatvárania lamiel pri západe slnka.

Orientácia pergoly pre vyššiu svetelnosť

Priame slnečné žiarenie

vyššia svetelnosť

Orientácia bioklimatickej pergoly pre viac tienenia

Nepriame slnečné žiarenie

väčšie zatienenie

Spriahnuté bioklimatické pergoly

Spriahnutím 2 a viacerých bioklimatických pergol sa dosiahne väčšej plochy zatienenia. Či už potrebujete spriahnuť pergoly bočne, čelne alebo kombinovane, naši technici Vám radi odovzdajú svoje skúsenosti. Každá zo samostatných aj spoločných stojok takéhoto prístrešku na záhrade umožňuje ľubovolnú kombináciu odtoku dažďovej vody. Spomedzi atypickejších projektov, KORION realizoval montáž 3 ks spriahnutých bioklimatických pergol na 4 nohách.

Bočné spriahnutie pergol ISOTRA

Bočné spriahnutie

Predné spriahnutie pergol ISOTRA

Predné spriahnutie

Bioklimatické pergoly s naklápacími lamelami

Ovládanie bioklimatickej pergoly s otočnými lamelami je zabezpečené pomocou krokových motorov SOMFY. Lamely otáčate stlačením šípky hore alebo dole. Pokiaľ nezastavíte pohyblivé lamely v ľubovolnej polohe pomocou stop tlačidla, lamely sa odparkujú do vopred naprogramovanej koncovej polohy. Zároveň je možné naprogramovať Vašu obľúbenú polohu natočenia strešných lamiel pod ľubovoľným uhlom. Nižšie vidieť rozsah otočných lamiel v uhloch 0°, 45°, 90° a 130°.

bioklimatická pergola v zavretom stave

Natočenie lamiel o 0°

bioklimatické pergoly - natočenie o 90 stupňov

Natočenie lamiel o 90°

Pergola s natáčacími lamelami

Natočenie lamiel o 45°

Natocenie lamiel pergoly 140 stupnov

Natočenie lamiel o 130°

LED osvetlenie pre bioklimatické pergoly

Stmievateľné LED osvetlenie pre bioklimatické pergoly je integrované v spodnej časti obvodového profilu odkvapového systému. Špeciálne zaliate LED pásy určené do exteriéru sa skrývajú pod svetelným difúzorom. Preto má bioklimatická pergola ARTOSI identický dizajn bez ohľadu či má LED osvetlenie integrované po celom obvode alebo nemá žiadne LED osvetlenie. LED sada obsahuje: exteriérový napájací zdroj 220/24V, exteriérové LED pásy DC24V s vonkajším IP krytím, LED prijímač IO a diaľkový ovládač.

Celoobvodové LED osvetlenie pre bioklimatické pergoly zabudovane v odkvapovom profile je najelegantnejším spôsob osvetlenia priestoru prístrešku na záhrade.

LED po obvode

Bioklimatická pergola s LED osvetlením po dĺžke je ekonomickejšia alternatíva k celoobvodovému LED osvetleniu. Vzhľadom na to, že pergoly bývajú dlhšie ako širšie, generujú dostatočne veľa svetla.

LED po dĺžke

LED Osvetlenie po šírke využívame najmä v prípadoch keď je pergola šírka ako dlhšia.

LED po šírke

Bioklimatická pergola na terase bez LED osvetlenia. Dizajn je stále rovnaký, difúzor LED pásov je osadený hoci sa za ním LED pás nenachádza.

Bez LED

Áno, LED osvetlenie pergoly je stmievateľné pomocou diaľkového ovládača – krokové pomocou otočného kolečka.

Po dohode s dodávateľmi domácej inteligencie našich klientov sme LED osvetlenie pre bioklimatické pergoly integrovali do systémov LOXONE, TapHome aj Shelly.

LED osvetlenie pre biookliamtické pergoly môže byť teplé biele (3000 K) alebo studené biele (5 000 K).

Možnosti kotvenia pergoly

Bioklimatická pergola sa kotví do zeme 2 spôsobmi: (A) kotvením cez skrytú oceľovú pätku v nohe pergoly 110 x 110 mm alebo (B) pomocou rozšírenej platne pripevnenej na vnútornej pätke pergoly. Pri skrytej pätke nie je vidieť kotvenie a odporúča sa použiť v prípade terás s hotovou dlažbou. V prípade drevených terás, dlažby na terčoch alebo čistej betónovej platni na terase sa odporúča kotvenie pomocou rozšírenej pätky. Dva kotviace body na rozšírenej platni sú následne skryté pod finálnou  podlahou Vašej terasy, takže aj v tomto prípade zostáva dizajn čistý.

Skrytá pätka pergoly ARTOSI - Ideálny spôsob kotvenia pergoly na hotovú podlahu. Obrázok obsahuje zakótovaný rez vnútornej pätky nohy bioklimatickej pergoly.

Skrytá pätka pergoly

Bioklimatická pergola ARTOSI kotvená cez rozšírenú oceľovú pätku. Ideálne pre kotvenie na betónový podklad terasy, pod drevenú terasy alebo dlažbu na terčoch. Obrázok obsahuje presné kóty rozšírenej platne pergoly ARTOSI.

Rozšírená pätka pergoly

Farebné prevedenie pergoly

Bioklimatické pergoly dodávame v nasledujúcich štandardných RAL farbách: RAL 9010 biela, RAL 9006 svetlo strieborná, RAL 9007 strieborná, RAL 7016 antracitová, RAL 8014 hnedá, DB 702 svetlá perleťovo strieborná a DB 703 tmavo perleťovo strieborná . Farba sa určuje pre konštrukciu a lamely samostatne bez cenového navýšenia – je preto vhodné zvážiť svetlé prevedenie strechy a tmavej konštrukcie. Pred objednávkou si od nás vyžiadajte fyzický vzorkovník výrobcu.

RAL 7016 farba
RAL 7016 štruktúra
RAL 7016 farba
RAL 7016 matná
Vzorka farby RAL 9010
RAL 9010 štruktúra
Vzorka farby RAL 9010
RAL 9010 matná
Farby RAL 9006
RAL 9006 štruktúra
Farby RAL 9006
RAL 9006 štandard
Farby RAL 9007
RAL 9007 štruktúra
Farby RAL 9007
RAL 9007 štandard
Vzorka RAL 8014
RAL 8014 štruktúra
Vzorka RAL 8014
RAL 8014 matná
Vzorka RAL 7038
DB 702 štandard
RAL 7022 farba
DB 703 štandard

Na stiahnutie